Ból kręgosłupa, a wybór materaca

Styl wykonania łóżka do sypialni jest bardzo ważnym elementem przy jej aranżacji. Ważne, aby idealnie komponowało się z resztą mebli i wspólnie tworzyło zgraną kompozycję sprzyjającą odpoczynkowi podczas chwili wyciszenia. Jednak nie jest to najważniejszy element wpływający na jakość snu. W sypialni główną rolę gra materac. Znaczenie ma jego rozmiar, grubość, a przede wszystkim funkcję, jakie spełniają wbudowane w nim elementy.

Ból kręgosłupa, a wybór materaca

Twardy materac lepszy od miękkiego?

Płaska i twarda powierzchnia ratunkiem na ból kręgosłupa – to stwierdzenie często pojawia się podczas próby rozwiązania problemu z bólem pleców po śnie, ale czy na pewno tą mało wygodną powierzchnię cechuje, uzdrawiający wpływ ma kręgosłup?

Jak się okazuje zbyt twardy materac do łóżka, nie sprzyja wejściu we wszystkie fazy REM. Twarde podłoże może stawiać większy opór podczas próby zmiany pozycji, co zwiększa ryzyko wybudzenia się podczas snu. Brak czasu na regenerację będzie potęgować ból kręgosłupa i inne problemy zdrowotne.

Za miękki materac też nie jest dobrym wyborem w walce z bólem w odcinku lędźwiowym. Głębokie wygniecenia pojawiające się na miękkiej powierzchni podczas odpoczynku będą powodować zapadanie się ciała i złe ułożenie ciała.

Dobrym wyborem będzie materac półtwardy, zapewniający optymalne podtrzymanie sylwetki. Kręgosłup powinien układać się w linii prostej, wszystkie jego odcinki powinny zostać podparte w odpowiedni dla nich sposób. Poziom twardości powinien być dobrany do wagi i preferencji człowieka, aby umożliwić jak najłatwiej zmianę pozycji podczas snu i zminimalizować ryzyko przebudzenia.

Materace piankowe

Jednym z lepszych wyborów w trosce o zdrowy kręgosłup będą materace piankowe. Stworzone z tak zwanej pianki leniwej, której forma pod wpływem nacisku dostosowuje swoją powierzchnię do sylwetki osoby leżącej, zapamiętując układ ciała, zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa na różnych odcinkach szkieletu. Elastyczny wkład do łóżka po zdjęciu ciężaru powoli wraca do swojej poprzedniej formy, zapewniając nienaruszoną powierzchnię, którą można cieszyć się przez lata. Materace piankowe dostępne są w różnych wersjach o zmiennym poziomie twardości, rozmiarze, a także z innym wykładem lub pokrowcem. Polecane osobom cierpiącym z powodu bólu kręgosłupa, a także tym posiadającym większe ryzyko wybudzenia. Świetnie sprawdzą się w warunkach domowych, a także dla osób chorych i potrzebujących usług rehabilitacyjnych.

Jak dobrać odpowiedni poziom twardości?

Wybór materaca do sypialni to indywidualna sprawa. Ustosunkowana od wagi, wzrostu, zdrowia, upodobań i potrzeb każdej osoby. W przypadku łóżek dwuosobowych może pojawić się dość spory dylemat. Ciało kobiety i mężczyzny znacząco się od siebie różni i wybór materaca 200×200 i 180×200 może być nie lada wyzwaniem. Można zdecydować się na materac uniwersalny, po części spełniający funkcje odpowiadające każdej z osób. Jednak najlepszym wyborem będzie zakup materaca z dwoma stopniami twardości.

Materace dla par to najlepszy wybór, dzięki któremu jakość snu dwóch osób będzie możliwa na najwyższym poziomie. Seria materacy Adam i Ewa została wykonana z dwóch poziomów elastycznej pianki, dostosowanej do potrzeb zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Posiada różową strefę z pianką Komfort Soft dla osób lubiących nieco miękisze i delikatniejsze powierzchnie do snu oraz strefę żółtą z pianką Komfort Hard z bardziej twardą powierzchnią dla mężczyzn. Dodatkowo pianka wykorzystana do produkcji materaca amortyzuje ruch drugiej osoby, zmieniając swoją powierzchnię tylko w miejscu nacisku, zmniejszając ilość czynników odpowiedzialnych za przerwanie snu.

Materac ma swoją datę ważności

Materace tak jak większość przedmiotów z biegiem lat ulegają zniszczeniu. W największym stopniu ryzyka są osoby posiadające materace o miękkim wkładzie, które przy dłuższym użytkowaniu trwale pogłębiają wgniecenia, które z czasem przestają wracać do płaskiego ułożenia. Krzywa powierzchnia materaca powoduje złe ułożenie sylwetki podczas snu, co przy dłuższym użytkowaniu sprzyja powstawaniu lub pogłębianiu się wad postawy.

W zależności od typu wypełnienia materaca należy wymieniać go na nowy raz na 7 – 10 lat, aby w 100% cieszyć się z jego funkcji.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu