Dziecko spędza w łóżku zdecydowanie więcej czasu niż osoba dorosła. Należy pamiętać, że sen na niedopasowanym lub odkształconym materacu może w przyszłości spowodować pojawienie się wad postawy u malucha. Jaki materac będzie więc najlepszy dla Twojego dziecka?

Czym powinien charakteryzować się materac dla dziecka?

Materac dziecięcy powinien przede wszystkim zapewnić zdrowy wypoczynek oraz prawidłowy rozwój kręgosłupa u najmłodszych. Najlepszy materac dla dziecka posiada odpowiednie certyfikaty, które gwarantują jego bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany model posiada atest Oeko-Tex Standard lub inne certyfikaty potwierdzające jego higieniczność i wysoką jakość. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do materaca dla dorosłych, będzie on bardziej narażony na zalanie lub zabrudzenia.

Zobacz: 5 sygnałów, które powinny skłonić Cię do wymiany startego materaca na nowy

Jaki rodzaj materaca wybrać?

Najczęściej polecanym materacem do łóżeczka dziecięcego jest model piankowy lub lateksowy. Czym się różnią i jakie są ich właściwości?

Materac piankowy

Materace piankowe wykonane są zwykle z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Dzięki swoim właściwościom doskonale dopasowują się do kształtu ciała dziecka i pozwalają przyjmować wygodną pozycję podczas snu. Dodatkowo są sprężyste, dzięki czemu stanowią dla nich optymalne podparcie.

Materac lateksowy

Modele z lateksem naturalnym zapewniają stabilne podparcie dla kręgosłupa, a także dużą odporność na odkształcenia. Umożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza w czasie snu. Są także bardzo higieniczne, dlatego są szczególnie polecane alergikom.

Stopień twardości materaca – jaki jest najzdrowszy?

Twardość materaca warto dobrać do wagi dziecka. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór materaca o średniej twardości – tego rodzaju modele zalecane są osobom do 80 kg, dlatego sprawdzą się również dla dzieci w różnym wieku. Jeśli jednak mamy taką możliwość, warto odwiedzić salon i razem z maluchem przetestować materace o różnych stopniach twardości.

Jaki rozmiar materaca wybrać?

Optymalny rozmiar materaca dziecięcego to model o 20 cm dłuższy niż wzrost dziecka. Pamiętajmy, aby wraz z rozwojem malucha zapewnić mu odpowiednią ilość miejsca – im więcej przestrzeni, tym lepszy komfort snu.

Zobacz: Jaki materac dla alergika?

Pokrowiec – ochrona przed alergenami

Obecnie wiele dzieci zmaga się z różnego rodzaju alergiami i uczuleniami. Aby zapewnić zdrowy sen swojemu maluchowi – warto zadbać o pokrowiec na materac z właściwościami antyalergicznymi. Dzięki temu eliminujemy rozwój bakterii, roztoczy i grzybów oraz chronimy pociechę przed kontaktem z alergenami.