Jak prawidłowo czyścić materac?

Spokojny sen gwarantuje nie tyko dobrze dobrany materac, ale także jego stan. W końcu nasze ciało każdej nocy wydziela pot, a łuszczący się naskórek staje się pożywieniem dla bakterii, roztoczy i grzybów. Wraz z upływem czasu gromadzą się one właśnie w powłokach materaca i powodują uczulenie lub dyskomfort w jego użytkowniku. By zapewnić sobie spokój każdej nocy, należy regularnie czyścić materac. Jak to zrobić? Czytaj dalej.

Jak prawidłowo czyścić materac?

O ile korzystasz ze specjalnego pokrowca na materac, nie musisz przejmować się radośnie żyjącymi w nim roztoczami. Wystarczy, że go zdejmiesz i wypierzesz zgodnie z zaleceniami producenta. A co, jeśli nie korzystasz z dodatkowej ochrony? Spokojna głowa, istnieje kilka sposobów na to, by zachować czystość materaca i tym samym zapewnić sobie spokojny, zdrowy sen.

Zobacz: Od suszonych liści i siana do pianki lateksowej. Poznaj ciekawą historię materaca

Czyszczenia materaca odkurzaczem

Najprostszym sposobem na czyszczenie pokrowca materaca się jego odkurzanie. Najlepiej, by był wyposażony w antyalergiczny filtr, wówczas zanieczyszczenia nie zostaną uwolnione do powietrza. Jeszcze lepsze efekty można osiągnąć stosując odkurzacz piorący wraz z płynem do prania dywanów. Sprawnie odciąga on wilgoć, dzięki czemu nie moczy materaca. Jak często odkurzać materac? Dobrą praktyką wydaje się wykonywanie tej czynności przynajmniej raz na trzy miesiące.

Czyszczenie materaca sodą

Soda to środek stosowany nie tylko do wypieków, ale i utrzymywania w domu porządku. Dzięki właściwościom czyszczącym i wchłaniającym można użyć jej do usunięcia z materaca zabrudzeń i pochłaniania zapachów. Jak jej używać? Sodę należy rozprowadzić z pomocą sitka na całej powierzchni materaca, a następnie delikatnie wetrzeć ją w materiał. Po kilku godzinach wystarczy dokładnie go odkurzyć.

Jak usuwać plamy z materaca?

Choć materace nie lubią wody, ciężko jest usunąć z nich zabrudzenia bez użycia jakiejkolwiek cieczy. Z pomocą przychodzą jednak pewne domowe sposoby. Jednym z nich jest roztwór z wody utlenionej i sody oczyszczonej (100 ml wody i torebka sody). Po rozpuszczeniu proszku w wodzie, przelej roztwór do butelki z atomizerem i spryskaj nim plamę. Gdy materiał wyschnie, delikatnie usuń zabrudzenia.

Zobacz: Jaki materac dla alergika?

Kolejna magiczna mieszanka czyszcząca składa się z wody utlenionej w ilości 3 łyżek, sody oczyszczonej (pół szklanki) i ćwiartki szklanki octu. Najpierw należy posypać plamę sodą, następnie skropić octem. Kolejnym krokiem jest zostawienie materaca do wyschnięcia. Gdy materiał będzie już suchy, należy przetrzeć zabrudzenie nasączoną wodą utlenianą gąbką.

Pamiętaj, że utrzymanie materaca w czystości i przedłużenie jego okresu użyteczności jest o wiele łatwiejsze, gdy zakupi się specjalny ochraniacz. Wówczas większość czynności pielęgnacyjnych skupia się na nim.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu