Jaki materac dla alergika?

Alergicy doskonale wiedzą, że w ich przypadku odpowiednio dobrany materac przyczynia się do spokojnie przespanej nocy. Łóżko wszak jest idealnym miejscem do rozwoju wszelkich nasilających objawy alergii mikroorganizmów i grzybów. Ciepło i pot, które w nocy wydziela ludzkie ciało powodują, że materac staje się pożywką dla roztoczy i pleśni. Z tą samą mocą przyciąga również kurz, który swoją drogą zawiera aż 30 substancji uczulających.

Jaki materac dla alergika?

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest tak istotny dla alergików? Noc spędzona z alergenami jest dla nich równoznaczna ze łzawiącymi i czerwonymi oczami, kichaniem i swędzeniem skóry. Jak nietrudno się domyślić, taki stan rzeczy diametralnie obniża komfort snu, a jedynym rozwiązaniem dla chcących spokojnie przespać noc alergików jest zakup antyalergicznego materaca.

Zobacz: 5 sygnałów, które powinny skłonić Cię do wymiany startego materaca na nowy

Materac dla alergika – jaki wybrać?

Zacznijmy od tego, jakie materace nie sprawdzą się w przypadku cierpiących na alergię osób. Na wstępie odpadają wszelkie modele wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego, czyli owczej wełny, pianki kokosowej, traw morskich, gryki czy końskiego włosia. Taki wsad jest pożywką dla roztoczy, pleśni i przyciąga kurz. Co więcej materace z naturalnych materiałów nie są łatwe w utrzymaniu higieny mającej istotne znaczenie dla alergików. Jedynym wyjątkiem dopuszczalnym w przypadku osób z alergią jest bawełna, która nie uczula, jest przewiewna, a utrzymanie jej w czystości nie sprawia trudności. Warto również wspomnieć o materacach sprężynowych, które ze względu na swoją budowę, a dokładniej przestrzenie między sprężynami, przyciągają uczulające mikroorganizmy i stają się idealnym miejscem do rozwoju pleśni.

Materac lateksowy dla alergika

Jaki materac powinien w takim razie wybrać alergik? Idealnym wyborem wydają się modele wykonane z lateksu. Jest to środowisko skutecznie ograniczające i uniemożliwiające rozwój alergenów, a dzięki właściwościom jak skuteczne odprowadzanie wilgoci i ciepła, gwarantuje cyrkulację powietrza, która jest jednym z czynników wpływających na spokojnie przespaną noc.

Idealnym wyborem są: materac z lateksu naturalnego Vita Talalay Sueno Natural oraz z lateksu materac Ibiza, które nie zbierają kurzu, nie gromadzą naskórka, ani nie chłoną potu. Nie rozwijają się w nich również roztocza.

Zobacz: Jak prawidłowo czyścić materac?

O czym jeszcze powinni pamiętać alergicy? W ich przypadku znaczenie ma także rama łóżka oraz stelaż. Materac powinien znajdować się na podwyższeniu, co oddzieli go od podłoża, które może sprzyjać namnażaniu mikroorganizmów i izoluje od alergenów (np. kurzu gromadzącego się na dywanie lub wykładzinie) oraz umożliwi wentylację. Nie zapominajmy także o pościeli. W tym przypadku również odpada naturalny wsad jaki pierze czy puch, polecany jest natomiast silikonowy granulat o antyalergicznych właściwościach.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu