5 sygnałów, które powinny skłonić Cię do wymiany startego materaca na nowy

Człowiek spędza na spaniu 1/3 swojego życia i bynajmniej nie chce poświęcić tego czasu na wiercenie się we własnym łóżku, wstawanie z uczuciem zmęczenia czy spanie nieruchomo w obawie, że skrzypienie starych sprężyn obudzi jego partnera. By uniknąć właśnie takich sytuacji należy wymieniać materac, gdy woła o to jego stan. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

5 sygnałów, które powinny skłonić Cię do wymiany startego materaca na nowy

Wiele kupujących łóżka i materace osób wychodzi z założenia, że jest to zakup na długie lata. I faktycznie wszystko się zgadza, jeżeli pod tym określeniem mamy na myśli 7 długich lat, ale jeśli żywotność materaca jest wydłużana do 10 lat, pojawia się problem w postaci zagrożenia dla zdrowia. Zdziwiony? Może, ale jest kilka mocnych argumentów przemawiających za tym, by materac wymieniać co tyle lat, ile proponuje producent. Po pierwsze, ludzkie ciało wydziela 1/3 litra potu i innych płynów każdej nocy, a cześć z nich zostaje wchłonięta przez materac. Co więcej, śpiąc, człowiek zrzuca martwy naskórek (100-200 g rocznie) i 1,5g łupieżu (również w skali roku). Materac, który używany jest przez 5 lat ma w sobie ponad 200 drobinek organicznych i nieorganicznych, natomiast po 10 latach użytkowania znajduje się w nim ponad 2 miliony roztoczy. Żeby było jeszcze mniej przyjemnie, zwróć uwagę na to, że materac jest dla nich jedynym „domem”, zatem załatwiają w nim również swoje potrzeby fizjologiczne.

Zobacz: Od suszonych liści i siana do pianki lateksowej. Poznaj ciekawą historię materaca

5 objawów, które powinny skłonić Cię do zmiany materaca na nowy

Przejdźmy teraz do mniej lub bardziej subtelnych sygnałów, które wysyła Ci proszący o zmianę materac.

1. Wbijające się w plecy sprężyny podczas każdej zmiany pozycji w nocy oraz odczuwanie grudek w jego wnętrzu. Stary materac ma także wgłębienia na swojej powierzchni.

2. Skrzypienie i inne nieprzyjemnie dla ucha dźwięki wydobywające się z materaca za każdym razem, gdy przewracasz się w łóżku lub na nim siadasz.

3. Na powierzchni materaca widoczne jest wgłębienie odzwierciedlające najczęściej przyjmowaną przez Ciebie pozycję do spania.

Zobacz: Jaki materac dla alergika?

4. Nie budzisz się wyspany. Jesteś rozdrażniony, senny, nie pamiętasz, czym jest koncentracja, a położenie się w łóżku jest równoznaczne z pojawieniem się alergii.

5. Zauważasz oznaki użycia jak rozpadający się pokrowiec, zniszczony, przedarty materiał, a w przypadku materaców lateksowych, po ściągnięciu pokrowca widzisz unoszący się pył.

A co dzieje się z Twoim ciałem, jeśli ignorujesz wołanie o nowy materac? Prócz bezsenności i będących jej następstwem drażliwości, roztargnienia i braku koncentracji, mogą boleć Cię plecy oraz możesz odczuwać zmęczenie. To jednak nie koniec, ilość bakterii w materacu nie jest sprzymierzeńcem zdrowej cery, a wprost przeciwnie mogą one przyśpieszać procesy starzenia. Pamiętaj również o tym, że niedosypianie nie pozostaje bez wpływu na wagę. Odczuwanie wzmożonego apetytu pociąga za sobą dodatkowe kilogramy.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu