Zbyt miękki materac? Sprawdź, co możesz zrobić

Wyobraź sobie ten moment, kiedy decydujesz się na zakup materaca, ale po kilku nocach orientujesz się, że coś jest nie tak — nowy materac jest zbyt miękki, a komfort snu, zamiast zwiększyć się, drastycznie spadł. Ty zaczynasz mieć problemy z kręgosłupem, a przy okazji towarzyszy Ci frustracja, bo przecież nowy materac kosztował mnóstwo pieniędzy. Miał być idealny, a finalnie okazał się zbyt miękki

Zbyt miękki materac? Sprawdź, co możesz zrobić

Istnieje jednak kilka metod, które pozwolą Ci utwardzić zbyt miękki materac bez konieczności kupowania nowego. I my Ci o nich opowiemy!

Odpowiednia twardość materaca — dlaczego materac nie może być zbyt miękki ani zbyt twardy, jaki materac wybrać

Dlaczego wybór twardości materaca jest tak istotny? Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac mogą wyrządzić spustoszenie w ciele. Dziś skupimy się na konsekwencjach tego pierwszego. Jeśli materac jest zbyt miękki, Twoje ciało znajduje się w nienaturalnej pozycji. Mięśnie są spięte, przez co nie odpoczywają podczas spania. Plecy zapadają się i z dnia na dzień coraz bardziej narażasz się na ból i nieodwracalne uszkodzenia kręgosłupa. To skutkuje kosztownymi wizytami u fizjoterapeutów. Zbyt miękki materac po prostu robi Ci krzywdę.

Skutki spania w złej pozycji odczujesz już pierwszego dnia, bo ból karku i pleców pojawi się od razu i będzie utrudniał funkcjonowanie przez kilka dni. Kolejne skutki przyjdą później — zwyrodnienia i skrzywienia, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, których ciała dopiero się rozwijają.

Jak sprawdzić, czy materac jest zbyt miękki. Dla kogo materace miękkie są dobrym rozwiązaniem

Dużo mówi się o wyborze materaca o odpowiedniej twardości. Pojawia się jednak pytanie, jak ją określić.
Materace miękkie sprawdzą się u osób, które ważą mniej niż 80 kg. Średni stopień twardości będzie odpowiedni dla ludzi o wadze od 80 do 100kg. W materace twarde powinni zainwestować ci, którzy ważą ponak 100kg.

Chcąc sprawdzić, czy materac jest zbyt miękki, połóż się na nim na wznak. Następnie wsuń dłoń w miejsce nad biodrami. Jeśli zrobisz to bez problemu — stopień twardości materaca jest odpowiedni. Jeśli jednak nie dasz rady włożyć ręki lub idzie to opornie, materac jest za miękki.

Jak utwardzić zbyt miękki materac — 3 sprawdzone rozwiązania

Nie musisz wyrzucać zbyt miękkiego materaca i wydawać pieniędzy na kolejny. Możesz utwardzić ten, który już masz. Jest kilka możliwości.

Pierwszy sposób to użycie maty kokosowej o grubości 1 cm. Jest to rozwiązanie zarówno skuteczne, jak i korzystne cenowo. Nie odczujesz frustracji z powodu kolejnej wysokiej sumy, którą musisz wydać na wygodne spanie. Wystarczy, że umieścisz zaraz pod pokrowcem dociętą pod rozmiar materaca matę kokosową. Zadziała ona powierzchniowo, czyli ciężar ciała rozłoży się równomiernie na całym materacu.

Drugi sposób to inwestycja w piankę wysokoelastyczną, którą należy położyć na materacu. Najlepiej, gdy będzie miała 3 cm grubości. To tanie rozwiązanie, dzięki któremu wzrośnie Twój komfort snu. Musisz jednak wiedzieć, że twardość nie będzie tak intensywna, jak w przypadku maty kokosowej.

Ostatnią i w zasadzie najlepszą metodą utwardzenia materaca jest połączenie obu powyższych, czyli maty kokosowej i pianki elastycznej. Analogicznie — pod pokrowcem materaca znajduje się mata, a na nim — pianka. Dzięki temu zyskasz komfort snu porównywalny do sytuacji, w której od początku miałbyś materac o odpowiedniej twardości.

To, którą metodę wybierzesz, zależy od Ciebie. Nie rezygnuj jednak z utwardzenia materaca, jeśli jest zbyt miękki — chyba że chcesz wydawać krocie na ortopedów. Ciesz się wysokim komfortem snu i byciem wypoczętym każdego dnia.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu