Co zrobić ze starym materacem?

Dobry materac do łóżka to inwestycja na lata. Nie ma nic gorszego, niż niewygodny materac i nieprzespane noce. Kiepski materac szybko odbije się na naszym zdrowiu i samopoczuciu, dlatego jeśli macie z jakimś problem, to najlepiej od razu go wymienić. Materac to jeden z tych produktów, które służą nam przez wyjątkowo długi czas – jednak bez względu na model, prędzej czy później będzie trzeba kupić nowy. Co zrobić ze starym materacem? Gdzie go wyrzucić?

Co zrobić ze starym materacem?

W jakim stanie jest twój materac?

Kilkuletnie, codzienne użytkowanie materaca sprawia, że prędzej czy później się on zużywa. Wkład materaca może ulec trwałemu odkształceniu, a na powierzchni pokrowca mogą pojawić się przebarwienia i plamy trudne do usunięcia. W przypadku gdy pianka z materaca zmieniła strukturę, a sprężyny straciły elastyczność, to najlepiej go wymienić. Wysłużony materac nadaje się tylko do wyrzucenia, ale jeśli wymiana materaca wynika wyłącznie ze zmiany łóżka, a nie ze zużycia materaca, to warto komuś go oddać.

Co zrobić ze starym materacem, jeśli nadaje się jeszcze do użytku?

Często zdarza się, że nasz materac jest jeszcze w całkiem dobrym stanie, dlatego zamiast go wyrzucać, lepiej oddać na cele charytatywne. Gdzie oddać stary materac, który nadaje się jeszcze do użytkowania? W Internecie znajdziesz mnóstwo organizacji, które zajmują się pomocą potrzebującym. Gwarantujemy, że z chęcią odbiorą od ciebie używany materac i przekażą go w odpowiednie ręce.

Gdzie wyrzucić stary materac?

Materace, ze względu na swoją wagę i wymiary, kwalifikowane są jako odpady gabarytowe. Nie można go po prostu wyrzucić do śmietnika, ani tym bardziej zostawiać „gdziekolwiek”. Co w takim razie zrobić ze starym materacem? Jak się go pozbyć, bez szkody dla środowiska?

Jeśli Twój stary materac jest naprawdę zniszczony i nie da się nic z nim zrobić, to jedynym słusznym rozwiązaniem będzie jego utylizacja. Spora część gmin i spółdzielni mieszkaniowych co jakiś czas organizuje specjalną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Wystarczy poczekać na wyznaczony termin i gotowe. Dzień wcześniej należy zostawić stary materac w wyznaczonym miejscu, a zostanie on odebrany i wywieziony do utylizacji.

Gdzie można wywieźć stary materac?

W przypadku, gdy termin zbierania odpadów w Twojej spółdzielni jest odległy, a ty chcesz pozbyć się starego materaca jak najszybciej to możesz sam oddać go do recyklingu. Wystarczy zawieźć zużyty materac do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – oni zajmą się utylizacją. Każda gmina, na swoim terenie powinna prowadzić co najmniej jeden oddział PSZOK. Dzięki termu mieszkańcy mogą wyrzucić zużyte przedmioty niedaleko swojego miejsca zamieszkania.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu