Kiedy łóżko zamiast łóżeczka?

Podjęcie decyzji o zmianie łóżeczka na duże łóżko to ogromny krok zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Właśnie dlatego dorośli często to odkładają i zastanawiają się, czy to odpowiednia pora na wprowadzenie nowych zasad. Kiedy najlepiej zmienić łóżeczko na łóżko? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Kiedy łóżko zamiast łóżeczka?

Spanie samodzielnie czy z rodzicami?

Czasem etapem przejściowym przed opuszczeniem na stałe łóżeczka dziecięcego jest spanie z rodzicami. Można powiedzieć, że w ten sposób dziecko oswaja się z dużym łóżkiem. Jednak specjaliści odradzają ten krok. Zdecydowanie lepiej, aby maluch od samego początku uczył się spać samodzielnie. Przyzwyczajanie do rodzica obok może skutkować, że nawet pięciolatek nie będzie chciał spać sam.

Zmiana łóżeczka na łóżko – w jakim wieku?

Nawet eksperci nie są w stanie podać dokładnego wieku, w którym należy zmienić łóżeczko na łóżko. Znane są jedynie szacunkowe liczby i jest to około 18 miesiąca. Jednak nie warto twardo trzymać się tej zasady. Najważniejsze, aby obserwować rozwój swojego malucha. Dziecko, które ma starsze rodzeństwo, zazwyczaj samo chce zasypiać w „dorosłym” łóżku, ponieważ chce naśladować swoją siostrę lub brata. Jedynaki trudniej przenieść z ulubionego łóżeczka, chociaż nie jest to sztywna reguła. Każdy maluch rozwija się inaczej, dlatego kluczowa w tym przypadku będzie obserwacja.

Łóżko dla dziecka z zabezpieczeniem

Dla rodziców bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Właśnie dlatego decyzja o zmianie łóżeczka jest ciężka, szczególnie gdy maluch wierci się przez sen. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie łóżko dla dziecka z zabezpieczeniem. Specjalnie zamontowane barierki będą chronić malucha przed ewentualnym upadkiem. Niektórzy producenci montują dodatkowe osłonki z materiału, aby dodatkowo chronić przed bolesnym uderzeniem.

Zmiana łóżeczka na łóżko – jak przekonać dziecko?

Zmiana miejsca zasypiania to często duże wyzwanie. Nie każde dziecko jest chętne do przenosin. Aby maluch nie czuł strachu przed tak dużą zmianą najlepiej zacząć od wspólnych zakupów. Niech dziecko uczestniczy w całym procesie od samego początku. Wybierzcie wspólnie łóżko, pościel oraz poduszki. W ten sposób maluch będzie czuł się doceniony. Po zakupach wszystkich elementów i ustawieniu nowego łóżka w domu warto zadbać o ulubione dodatki. Jeżeli dziecko zasypiało z zabawką, niech ona na niego czeka w „dorosłym” łóżku. W ten sposób będzie się czuło bezpieczne i przyjemnie. Wspólne zakupy oraz odpowiednia atmosfera z pewnością ułatwią zmianę łóżeczka na łóżko dla dziecka oraz dla rodziców.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu