Twardość materaca — co oznaczają symbole H1, H2, H3 i H4?

W dzisiejszych szalonych czasach coraz więcej osób cierpi na bezsenność i bóle kręgosłupa. Dlatego tak istotna jest kwestia wyboru właściwego materaca. Odpowiedni materac to gwarancja zdrowego snu, a tym samym fantastycznego samopoczucia. Powszechna opinia głosi, że najzdrowszy materac to twardy materac. Odpowiedź na pytanie, czy tak jest w istocie i co oznaczają symbole twardości materaca H1, H2, H3 i H4 znajdziesz w poniższym artykule.

Twardość materaca — co oznaczają symbole H1, H2, H3 i H4?

Twardość materaca a waga

Oferta materacy jest bardzo bogata. Dostępne są różne modele i typy. Skupmy się jednak na twardości naszego wymarzonego łóżka. Twardość materaca to cecha w pewien sposób względna. To czy materac jest twardy, czy miękki zależy przede wszystkim od wagi śpiącego. Ten sam materac będzie bardzo twardy dla małego dziecka i miękki dla jego muskularnego taty. Twardość materaca a waga ciała to najważniejsza zależność. Warto o tym pamiętać.

Skala twardości materaca

Najpopularniejsza czterostopniowa skala twardości materacy używa symboli H1, H2, H3 i H4. Im wyższa cyfra przy H tym materac jest twardszy. Niektórzy producenci używają określeń opisowych i subiektywnych np. materac średnio-twardy. Jednak nie bardzo wiadomo, co to oznacza w praktyce.

Skala czterostopniowa jest bardzo precyzyjna i konkretna. Odnosi się do wagi użytkownika.

Oznaczenia twardości materaca:

  • H1 to materac miękki, przeznaczony dla osób o wadze poniżej 60 kg,
  • H2 to materac o średniej twardości, idealny dla osób o wadze do 80 kg,
  • H3 to materac twardy, przystosowany do osób o wadze nawet 110 kg,
  • H4 to materac bardzo twardy, stworzony dla osób o wadze przekraczającej 110 kg.

Twardość materaca — którą wybrać?

Miękki materac H1 jest idealny dla osób o drobnej budowie ciała, nastolatków i dzieci. Drugi stopień twardości sprawdzi się u młodzieży oraz dorosłych o przeciętnej wadze, oraz wzroście. Ten rodzaj często jest również wybierany dla dzieci, ponieważ ich ciężar szybko się zmienia, a twardość H2 będzie odpowiednia aż do 80 kilogramów.
Twardość materaca H3 określana jest jako wysoka. Rekomendowany przedział wagowy dla tego typu materaca to od 80 do 100 kg. Osoba ważąca mniej niż 60 kg może czuć dyskomfort i ból kręgosłupa śpiąc na takim materacu.
Materac H4 jest najtwardszy. Ma przy tym największą nośność zapewniającą komfortowy wypoczynek osobom o sporej wadze. Niektóre z modeli są przystosowane dla osób o wadze nawet do 200 kg.

Jak dobrać twardość materaca?

Jaka twardość materaca będzie dla nas najlepsza? Jak już wspominaliśmy, twardość materaca należy dobrać do wagi i budowy ciała. Przy wyborze powinniśmy wziąć pod uwagę również wzrost oraz nasz wiek. Nie bez znaczenia jest stan zdrowia oraz indywidualne upodobania. Dobry materac dla każdego z nas znaczy zupełnie coś innego.
Komfort spania zależy nie tylko od stopnia twardości, ale również od typu i budowy materaca. Te wykonane z pianki termoelastycznej dają przyjemne uczucie otulenia i ciepła, z kolei wykonane z lateksu są mocno sprężyste.

Przy wyborze kierujmy się własnym komfortem i upodobaniami. Materac ma zapewnić nam stabilne ułożenie, dobry sen i doskonałe samopoczucie każdego ranka.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu