Jak dbać o materac? Praktyczne porady i wskazówki

Materac to rzecz jak każda inna. Z upływem czasu jego stan się pogarsza. Jednak powinien nam posłużyć minimum kilka, a nawet kilkanaście lat. Często dochodzi do wcześniejszego zniszczenia materaca. Aby temu zapobiec, należy odpowiednio o niego dbać, wtedy posłuży znacznie dłużej.

Jak dbać o materac? Praktyczne porady i wskazówki

Odpowiednie podparcie

Pierwszą bardzo ważną zasadą jest zapewnienie odpowiedniego podparcia. Materac nie powinien leżeć bezpośrednio na podłodze. Należy ułożyć go na stelażu z regulacją lub bez. Najważniejsze, aby listewki oddzielone były równymi odstępami. W ten sposób zapewniona będzie cyrkulacja powietrza. W efekcie wilgoć, która gromadzi się podczas snu w materacu, szybciej odparuje, przez co unikniesz niebezpiecznego grzyba i pleśni na materiale.

Regularne odwracanie materaca

Materac powinien być odwracany co 3-4 miesiące. Dzięki temu zmniejszysz odkształcenia, które powstają podczas snu. Taki zabieg może przedłużyć jego żywotność nawet o 30%. Każdy materac można odwracać o 180 stopni w stosunku głowa/nogi. Niektóre modele są dwustronne, przez co można zmienić całą powierzchnię spania. Jeżeli masz jednostronny materac, również odwróć go kilka razy w roku na drugą stronę i zostaw w takiej pozycji na kilka godzin. Sprawi to, że odkształcenia od listewek będą powstawać wolnej.

Pokrowiec na materac

Ochraniacz na materac chroni materiał przed nadmiernym wchłanianiem potu. Większość zanieczyszczeń pozostaje na jego powierzchni, dzięki czemu łatwiej można je usunąć. Regularne pranie pokrowca zagwarantuje bezpieczny sen i przedłuży żywotność materaca.

Odkurzanie materaca

Tak samo, jak dywan, materac należy regularnie odkurzać. Na jego powierzchni osadza się kurz, martwy naskórek, włosy i roztocza. Przy pomocy odkurzacza zbierzesz wszystkie zanieczyszczenia, przez co sen będzie bardziej higieniczny.

Wietrzenie materaca

Gdy tylko masz taką możliwość, wystaw materac na zewnątrz. Najlepiej zrobić to w chłodne i wietrzne dni, ponieważ roztocza i bakterie w niskich temperaturach umierają. W ten sposób zapewnisz czystość we wnętrzu materaca.

Ostrożność podczas przeprowadzki

Jeżeli przenosisz materac, zadbaj o jego bezpieczeństwo. Najlepszym sposobem jest owinięcie go folią stretch. Zapewni to izolację od ewentualnych zabrudzeń. Pamiętaj również o niezginaniu i nieszarpaniu materiału. Materac należy transportować na płasko, a jeżeli nie ma takiej możliwości lepiej położyć go na dłuższym boku.

Podsumowanie

Jeżeli będziesz stosować wszystkie powyższe zasady, Twój materac będzie wyglądał jak nowy przez długie lata. Co więcej, higieniczność wpłynie na zdrowie oraz na jakość snu. Każda noc będzie wiązała się z komfortem i odpowiednim odpoczynkiem.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu