Jak wyprać kołdrę i poduszki? Poradnik

Nawet najlepszej jakości kołdry i poduszki potrzebują regularnego czyszczenia i wietrzenia, aby zachować swoją świetność na lata. Istnieje wiele sposobów na ich odpowiednią pielęgnację. Poniżej znajdziesz informację, o tym jak i czym wyprać kołdrę i poduszki.

Jak wyprać kołdrę i poduszki? Poradnik

Czyszczenie kołdry i poduszek – podstawowe informacje

Warto pamiętać, że utrzymanie odpowiedniej higieny snu pomaga w lepszej regeneracji organizmu. Ciepła kąpiel z pewnością pomoże w szybszym zaśnięciu, jednak utrzymanie czystości łóżka to klucz do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Systematyczna zmiana pościeli to za mało, warto raz na jakiś czas wywietrzyć kołdrę i poduszki oraz je wyprać.

Pranie kołdry i poduszek powinno odbywać się przynajmniej dwa razu do roku. Pomoże to w usunięciu z nich zabrudzeń, ale co najważniejsze zniszczy osadzone na nich bakterie, drobnoustroje, alergeny, a także resztki martwego naskórka.

Pranie kołdry i poduszek w pralce – czy to na pewno dobry pomysł?

Pranie kołdry i poduszek w pralce jest najszybszym sposobem na ich wyczyszczenie. Jednak nie wszystkie modele się do tego nadają. Przed włożeniem ich do bębna pralki warto upewnić się, jakie informację dotyczące pielęgnacji zostały zawarte na metce. W przypadku grubych, zimowych kołder zalecane jest oddanie ich do pralni i powierzenie w ręce specjalistów, aby podczas prania nie doszło do zniszczenia zarówno pościeli, jak i pralki.

Jak wyprać kołdrę i poduszki w pralce?

Jeżeli na metce znajduję się informacja o możliwości prania pościeli w pralce i jej waga nie przekracza maksymalnego odciążenia bębna, można przystąpić do jej czyszczenia. Warto na początku zawinąć kołdrę w rulon i dokładnie obwiązać sznurkiem, aby podczas prania nie doszło do przesuwania się wypełnienia. Następnym krokiem jest wybranie odpowiedniego programu prania – polecamy ten dedykowany do delikatnych tkanin.

Zimową kołdrę z pierza i puchu powinno się prać w 40 stopniach Celsjusza, natomiast kołdra z wkładem syntetycznym i poduszka z pianki może zostać wyprana w 60 stopniach Celsjusza.

Jakich środków użyć do prania kołdry i poduszek?

Najlepszymi produktami do prania kołdry oraz poduszek będą delikatne środki chemiczne, przeznaczone do nawet najbardziej wymagających tkanin. Silne detergenty mogą doprowadzić do zniszczenia materiału oraz jego wypełnienia.

Jak suszyć kołdrę i poduszki?

Podczas suszenia kołdry bardzo ważne jest jej odpowiednie rozłożenie. Nie zaleca się wieszania w pozycji pionowej, ponieważ może dojść do migracji wypełnienia i zniszczenia kołdry. Najlepszym pomysłem będzie poziome rozłożenie pościeli, w suchym pomieszczeniu i pozwolenie jej na powolne i bezpieczne wyschnięcie. W przypadku suszenia kołdry na zewnątrz ważne jest, aby uchronić ją przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które mogą doprowadzić do przebarwień i przypaleń tkaniny.

Suszenie poduszek jest trochę mniej skomplikowane – są mniejsze i znalezienie miejsca na ich rozłożenie nie powinno stanowić problemu, jednak również powinny znaleźć się w pozycji poziomej.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu