Jak czyścić łóżka tapicerowane – poradnik

Łóżka tapicerowane charakteryzują się bardzo dużą wygodą użytkowania, jak również eleganckim i wyjątkowym designem. Wybierając ten model, warto już na samym początku przygotować się na nieco dłuższe i trochę bardziej skomplikowane czyszczenie jego powierzchni, niż w przypadku łóżek wykonanych z drewna lub stali. Poniżej przedstawimy Ci kilka wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji i czyszczenia tapicerki, aby jak najdłużej cieszyć się jego nieskazitelnym wyglądem.

Jak czyścić łóżka tapicerowane – poradnik

Aranżując sypialnię, warto już na samym początku zastanowić się nad układem mebli. Łóżka tapicerowane powinny być ustawione w najwygodniejszym dla użytkownika miejscu, z uwzględnieniem paru zasad. Niewłaściwe ustawienie łóżka do sypialni może skutkować odbarwieniem się materiału lub wyblaknięciem drewnianych elementów. Równie ważne jest systematyczne odkurzanie jego powierzchni z kurzu i sierści oraz oczyszczanie zabrudzeń specjalnymi detergentami.

Jak zachować oryginalny wygląd tapicerki?

Promienie słoneczne i wysoka temperatura w pomieszczeniu, mogą doprowadzić do odbarwienia się tkaniny i zniszczenia jej faktury. Najlepszym sposobem, aby zapobiec blaknięciu materiału, jest dobre ustawienia łóżka tapicerowanego sypialni.

Zaleca się zaprojektowanie wnętrza tak, aby łóżko znajdowało się najdalej od kaloryfera lub kominka. Minimalna odległość powinna wynosić jeden metr. Jest to również pomocne w zachowaniu dobrego zdrowia dróg oddechowych, ponieważ pomoże ograniczyć dopływ suchego powietrza wywarzanego przez grzejniki.

Zbyt ostre światło słoneczne może powodować nie tylko blaknięcie tkaniny, ale również jest odpowiedzialne za tworzenie się plam, a nawet przypaleń.

Jak często odkurzać łóżko tapicerowane?

Systematyczne odkurzanie tapicerki z kurzu, zalicza się do najważniejszych czynności pielęgnacyjnych tego typu mebli. Jest to niezwykle istotny zabieg, ponieważ zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów do wewnątrz materaca. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu odkurzacz elektryczny.

Jak oczyścić tapicerkę z sierści?

Łóżka tapicerowane nie są najlepszym rozwiązaniem dla posiadaczy zwierząt. Usuwanie sierści z tapicerki może być całkiem sporym wyzwaniem. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w odkurzacz ze specjalną końcówką, której technologia jest dostosowana do zbierania drobnych i trudnych do usunięcia elementów. Równie dobrym pomysłem będzie zastosowanie gumowej rękawiczki, którą należy zmoczyć i następnie przetrzeć tapicerkę. Natomiast w nagłych przypadkach sprawdzi się rolka do ubrań, która pomoże ściągnąć zanieczyszczenia z powierzchni.

Zalanie, zabrudzenia, plamy? – Jak to wyczyścić?

przypadku rozlania napoju lub innej substancji na łóżko tapicerowane, należy jak najszybciej odsączyć płyn i wytrzeć zabrudzone miejsce mokrą szmatką. W zależności od tkaniny obszycia typ włosia może być inny i wymaga różnego czyszczenia. Jednak w każdym przypadku istotny jest kierunek, w jakim wycieramy zabrudzenie. Aby zapobiec powiększeniu się plamy, ruchy powinny być skierowane od zewnątrz zabrudzenia do jego środka. Liczy się czas i szybkość reakcji. Zaschnięte plamy, będą cięższe do odplamienia. Kolejnym krokiem będzie zastosowanie specjalnych preparatów przeznaczonych zarówno do danego typu materiału, jak i rodzaju zabrudzenia. W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnych usług firm zajmujących się czyszczeniem łóżek tapicerowanych.

Czym czyścić tapicerkę?

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór środków czystości, przeznaczonych do oczyszczania tego typu tkanin. W przypadku dużych zabrudzeń może wydawać się, że najlepiej poradzą sobie silne detergenty – jest to jednak złudne myślenie, gdyż użycie takich środków może doprowadzić do zniszczenia struktury materiału. Nie należy stosować substancji chemicznych prosto na tkaninę, dobrym pomysłem będzie wcześniejsze rozprowadzenie jej w wodzie.

Podczas czyszczenia łóżko tapicerowane nie powinno być nadmiernie moczone. Zbyt duża ilość wody może być zbyt trudna do wysuszenia, co w rezultacie może prowadzić do gromadzenia się wilgoci i pleśni w wewnątrz materaca.

W naszym asortymencie znajdziesz łóżka tapicerowane z pojemnikiem na pościel łóżka tapicerowane bez pojemnika na pościel. Te pierwsze wymagają również czyszczenia wewnątrz skrzyni. Jest to nieco wygodniejsze rozwiązanie niż w przypadku całościowo zabudowanego łóżka, gdzie oczyszczenie materaca z drugiej strony nie jest możliwe.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu