Jaki rozmiar łóżka i materaca wybrać, aby mieć gwarancję komfortowego snu?

To oczywiste, że kluczowym elementem sypialni jest łóżko. Źródłem dylematów jest jednak to, jak ma ono wyglądać i jakiego być rozmiaru. Obecnie mamy możliwość wyboru z szerokiej oferty przeróżnych modeli, natomiast kluczowa powinna być jego jakość. Styl wykonania musi być dobrany ze względu na aranżację sypialni, aby wszystko ze sobą dobrze się komponowało

Jaki rozmiar łóżka i materaca wybrać, aby mieć gwarancję komfortowego snu?

Jaki wybrać rozmiar łóżka? Okazuje się, że od tego może zależeć wygoda naszego snu, natomiast należy rozgraniczyć tutaj kwestie rozmiarów łóżka oraz wymiarów materaca. To właśnie ta druga kwestia przedstawia faktyczną powierzchnię, na której śpimy.

Wymiary łóżek i materacy

Bez względu na to, czy sypiamy z partnerem czy samotnie, wygodny materac jest podstawą, gdyż to właśnie na nim spędzamy sporą część swojego dnia. Rozmiary są tutaj uzależnione od wielkości naszej sypialni. Gdy jest dość mała oraz ciasna, będzie nas ograniczać. Z drugiej strony, duża będzie w stanie dać nam niemalże nieograniczone możliwości.

Zwykle spotkamy się z klasycznymi rozmiarami materacy, które będą pasować do większości łóżek, natomiast istnieje również możliwość wykonania materaca o niestandardowych wymiarach, jeśli właśnie taką ramę wykonał dla nas stolarz. Istnieje kilka klasycznych rozmiarów, przy czym materac 80×200 cm to zdecydowane minimum, dlatego opcja ta rekomendowana jest jedynie wtedy, kiedy nie mamy innej możliwości. Warto zatem wybrać inny z dostępnych wariantów, czyli np. 90×200, 100×200 lub też 120×200 cm. Pamiętajmy, aby wybrać taki materac, który po prostu pozwoli nam na swobodną zmianę pozycji podczas snu.

W wypadku materacy dwuosobowych, standardem jest rozmiar 140×200, 160×200, 180×200 oraz 200×200 cm. Tak samo jak w przypadku materaców jednoosobowych, najlepiej sięgnąć po największy wymiar, gdyż to okazja dla najwyższego poziomu komfortu dla obydwu osób. 

Dla łóżka małżeńskiego

Najpopularniejszą opcja dla dwuosobowych łóżek jest zdecydowanie rozmiar 160×200 cm. Mowa tu o materacu, który jest gwarantem względnego poziomu wygody dla dwóch osób, a jednocześnie zmieści się w standardowej, polskiej sypialni, która raczej nie należy do największych.

Każda z osób musi mieć swobodny dostęp do swojej części łóżka, a poza nim w sypialni będą również inne meble. Jeśli jednak mówimy o parze, która posiada bardzo przestronną sypialnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po materac o wymiarach 200×200 cm. To szansa na iście królewski komfort. Będzie to też doskonałe wyjście, jeśli sypialnia jest często odwiedzana przez dzieci, lub też nasz czworonóg lubi wylegiwać się razem z nami. 

Miejmy świadomość, że istnieje niezliczona ilość typów materacy, dzięki którym będziemy w stanie dostosować powierzchnię spania do swoich własnych preferencji, nawet jeśli nasz partner lub partnerka mają odmienne potrzeby pod tym względem.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu