Idealne warunki do snu – 9 porad, jak stworzyć je w swojej sypialni?

Kiedy urządzamy nasze mieszkanie lub dom, zwykle to salon skupia na sobie najwięcej naszej uwagi, a to ze względu na to, że jest to po prostu pomieszczenie najbardziej reprezentacyjne. Sypialnia jest często traktowana przez nas po macoszemu gdyż uznajemy, że to po prostu miejsce do spania. Niestety, powinniśmy mieć świadomość tego, że jest to dość spory błąd. To właśnie nasza sypialnia jest najważniejsza, ponieważ to właśnie w niej odpoczywamy, regenerujemy się i odzyskujemy siły po trudach, jakie funduje nam praca i inne obowiązki.

Idealne warunki do snu – 9 porad, jak stworzyć je w swojej sypialni?

Jak sprawić, aby w naszej sypialni panowały idealne warunki do spania? Istnieje kilka zasad, do których warto się stosować, a dzięki temu nasz sen będzie zdecydowanie lepszy. Przygotowaliśmy kilka cennych porad, z których powinniśmy skorzystać i wcielić je w życie.

Zrezygnujmy z niektórych sprzętów

Sypialnia to miejsce, gdzie zdecydowanie nie powinno być zarówno telewizora, jak i komputera. To bowiem pomieszczenie, które musi kojarzyć się nam jedynie z relaksem oraz odpoczynkiem, a nie z pracą. Co więcej, liczne badania dowodzą, że dzieci śpiące w pokojach gdzie znajduje się telewizor, mają znacznie krótszy sen od tych, które sypiają w pomieszczeniach bez niego.
Już w wypadku tylko samej obecności sprzętów RTV w naszej sypialni powoduje ona, że nasz sen skróci się o około pół godziny. Kiedy nasze możliwości aranżacyjne nie pozwalają nam jednak na przeniesienie telewizora do innego pomieszczenia, postarajmy się przynajmniej nie włączać go zaraz przed snem, a już na pewno zrezygnujmy z oglądania horrorów i innych podobnych filmów.

Kwestie alergiczne

Częstym powodem niedosypiania, bywają różnego rodzaju alergie. Warto wiedzieć, że roztocza mogą być obecne nawet w naszym dywanie. Jeśli tylko pojawią się podejrzenia, że alergia na roztocza dotyczy właśnie nas lub kogoś z naszych bliskich, koniecznie pozbądźmy się dywanu lub też zamieńmy go na taki, w wypadku którego istnieje możliwość prania.

Odpowiednie zaciemnienie

Sypialnia to miejsce, w którym musi panować kompletna ciemność, ponieważ oświetlenie może hamować produkcję melatoniny, a przy tym skracać nasz sen. Dlatego przed położeniem się do łóżka, warto wyłączyć wszelkie światła w pomieszczeniu, a także zaciągnąć rolety lub żaluzje. Tym samym, światło dzienne nie będzie wpadać do sypialni i nas niepotrzebnie budzić.

Dobry materac

Jednym z kluczowych elementów, który odpowiada za nasz spokojny i komfortowy sen, jest bez wątpienia materac. Jeżeli chodzi o jego wybór, powinniśmy przeznaczyć na ten proces odpowiednią ilość czasu, a także nie oszczędzać na nim pieniędzy. Kiedy postawimy np. na za miękki, wówczas nasz kręgosłup nie będzie miał okazji na prawidłową regenerację i w konsekwencji będziemy zmęczeni jeszcze bardziej. To sytuacja, w której rano obudzimy się z nieprzyjemnym bólem.

Pościel oraz poszewki

Jeśli zadbamy o wybór pościeli oraz poszewek, które wykonane są z wysokiej jakości oddychających materiałów, na pewno nie pojawi się problem z przegrzaniem oraz poceniem. Uznaje się, że najlepszym wyborem są tutaj poszewki wyprodukowane z włókien naturalnych, a to np. bawełna. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że materiały sztuczne nie będą przyjemne dla naszej skóry, a istnieje również duże ryzyko, że będziemy się budzić spoceni i zmęczeni.

Sprzyjające warunku termiczne

W sypialni musi być świeże i czyste powietrze, a najlepszą temperaturą będzie ta w okolicach 17-18 C. Dobrze, jeśli nasze okna posiadają nawiewniki, które umożliwiają wentylację. Codziennie przed snem, warto też po prostu wywietrzyć sypialnie – pomocny może okazać się klimatyzator. Wesprze on utrzymanie prawidłowej temperatury oraz będzie filtrować powietrze.

Cisza i spokój

Hałas to zdecydowany wróg każdej sypialni, dlatego jeśli przeszkadza nam ten dochodzący od sąsiadów, najlepszym wyjściem okaże się dywan, lub umieszczenie większej ilości tkanin w naszym pomieszczeniu. Tym samym, uda się nam skutecznie wyciszyć niepożądane dźwięki.

Małe zmiany w sypialni, które mogą być bardzo pomocne

Rozważmy przemeblowanie oraz przemalowanie sypialni. Powinno być to miejsce przytulne, które zachęca do relaksu. Nie możemy także zbytnio zagracić tego pokoju. Dobremu snu sprzyjające są świece, a zapach lawendy poprawia jego jakość. Warto zapalić ją zaraz przed pójściem spać.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu