Jak wstać z łóżka? 6 porad, jak radzić sobie z ciężkimi porankami

Ciągłe znużenie i senność to problem, który dotyka wiele osób. Poranek, a szczególnie ten poniedziałkowy jest najczęściej prawdziwym koszmarem, a kiedy uda się nam już wstać, jedyne o czym marzymy, to powrót do łóżka. Wszystko to sprawia, że nasza praca jest znacznie mniej efektywna i ciężko jest się nam skoncentrować. Nim porzucimy już nadzieję na dobre, poranne samopoczucie, poznajcie 6 cennych wskazówek, jak radzić sobie z ciągłym poczuciem zmęczenia.

Jak wstać z łóżka? 6 porad, jak radzić sobie z ciężkimi porankami

Jak wstać z łóżka i nie być zmęczonym? Kluczem mogą okazać się nasze złe nawyki, które należy niezwłocznie zmienić. Nasze złe samopoczucie oraz problemy ze wstawaniem, zwykle mają swoje źródło w pewnych czynnościach. Niektóre są przez nas nadużywane, a inne z kolei zaniedbywane. Dowiedz się jak postępować, aby naszą jedyną myślą o poranku nie było – „nie mam siły wstać z łóżka”.

Kładź się spać wcześniej

Z natury, potrzebujemy od około 6 do 9 godzin snu. Nasz organizm będzie odczuwał negatywne skutki zarówno zbyt krótkiego, jak i zbyt długiego spania. Kiedy przychodzi nam pracować bardzo dużo, zapewne sypiamy za mało. Konieczna jest zatem taka organizacja dnia i samokontrola, aby przesypiać co najmniej 6 godzin.
Bardzo ważne okazuje się, by kłaść się o odpowiedniej godzinie, a to właśnie przed północą mamy szansę na najbardziej efektywny sen. Kiedy trapiącym nas problemem jest zbyt późne zasypianie, zmęczenie może towarzyszyć nam nawet w wypadku przespania ośmiu godzin.

Nie zasypiaj przy telewizji

Należy zacząć od tego, że sypialnia nie jawi się jako najlepsze miejsce, aby umieścić tam telewizor. Co więcej, przeświadczenie o tym, że zasypia się nam lepiej przy dźwiękach telewizora jest zawsze fałszywe. Fakty są bowiem takie, że najłatwiej będzie nam zasnąć wtedy, kiedy w pomieszczeniu będzie panowała zupełna cisza.

Nie jedz obficie zaraz przed snem

Już od najmłodszych lat wpaja się nam zasadę, że jedzenie na noc nie jawi się jako najlepszy pomysł. Warto zdać sobie w końcu sprawę z tego, że kiedy zjemy ciężką kolację, nasz organizm nie będzie mógł odpoczywać, a będzie zmuszony zająć się procesem trawienia. Powinniśmy skrupulatnie pilnować się i unikać nocnego podjadania, gdyż nawyk ten negatywnie wpływa na jakość naszego snu.

Zrezygnuj z ustawiania drzemek w telefonie

Jeśli nasz budzik zdąży już nas obudzić, należy go wyłączyć i natychmiast wstać. Korzystanie z opcji drzemki jest bezcelowe i sprawia tylko, że jesteśmy jeszcze bardziej senni. Krótkie, pięciominutowe drzemki nie są w stanie spowodować, że nagle będziemy w pełni wypoczęci. Dźwięk budzika powinien być dla nas znakiem, że trzeba wstawać, a najlepiej zrobić to wtedy, zanim informacja ta dotrze już do naszego mózgu, po czym zaczniemy kombinować, jak ten moment opóźnić.

Zapewnij sobie więcej ruchu

Aby możliwa była prawidłowa regeneracja naszego organizmu, ten potrzebuje odpowiedniej dawki wysiłku. Jeżeli nie uprawiamy systematycznie żadnej aktywności fizycznej, jakiejkolwiek dyscypliny sportowej, wówczas organizm nasz,nie będzie dobrze dotleniony, co potrzebne jest do jego prawidłowego działania. Wszystko to powoduje, że jesteśmy wiecznie ospali, a także brakuje nam energii i motywacji.

Wychodź na świeże powietrze

Spora część osób pracuje w zamkniętych pomieszczeniach, po czym gdy wracają do domu, ten stan rzeczy się nie zmienia. Kontakt ze świeżym powietrzem, pojawia się u nich jedynie w trakcie przejścia pomiędzy budynkami oraz do środków transportu. Należy w miarę możliwości, systematycznie chodzić na spacery, co z pewnością poskutkuje lepszym samopoczuciem oraz większymi pokładami energii.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu