Szafka nocna – jak ją wybrać i co na niej postawić?

Kiedy urządzamy swój dom lub mieszkanie, najczęściej zaczynamy od salonu. To w końcu najważniejsze pomieszczenie, dlatego nikogo nie powinno to dziwić. Kolejna na liście jest sypialnia, która jest miejscem naszego wypoczynku, stąd właśnie istota tego miejsca również jest niepodważalna. W wypadku aranżacji każdego pokoju, jednym z elementarnych procesów jest wybór takich mebli, które okażą się estetyczne, a jednocześnie też funkcjonalne. Te obydwa kryteria, powinna bez wątpienia spełniać nasza szafka nocna, dlatego warto dowiedzieć się, na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas jej wyboru.

Szafka nocna – jak ją wybrać i co na niej postawić?

Czy szafka nocna, to ważny mebel w naszej sypialni?

Kiedy przychodzi czas, aby wyposażyć sypialnię, cała uwaga skupiona jest zwykle na wyborze odpowiedniego łóżka. Tym samym, szafka nocna staje się elementem, który odsuwamy na dalszy plan. Dzieje się tak, ponieważ najczęściej jest to mebel, który traktujemy jako swojego rodzaju dodatek, który nie dość, że wiąże się z pewnym kosztem, to jeszcze zabiera nam cenną powierzchnię pomieszczenia. Warto wiedzieć, że takie myślenie jest bardzo błędne. Szczególnie w wypadku nowoczesnych mieszkań i domów, stoliki nocne są wręcz nieocenione.

Wybierając odpowiednie szafki do sypialni, znacznie łatwiej będzie nam prawidłowo zorganizować całą przestrzeń wokół łóżka. Wszystkim znane są bowiem sytuacje, kiedy to rozrzucone na podłodze przedmioty są po prostu rozdeptywane. Oznacza to, że posiadanie szafki nocnej, pomoże nam po prostu utrzymać porządek w sypialni. Dodatkowo, kiedy wybierzemy właściwy mebel, stanie się on stylową dekoracją, podkreślającą charakter całego wnętrza. Zalet jest sporo, natomiast powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, podczas doboru szafki nocnej.

Szafka nocna i jej wymiary

Nie każdy ma do dyspozycji ogromną sypialnię, a zwłaszcza w wypadku małych mieszkań, metraż tych pomieszczeń może być szczególnie ograniczony. Oznacza to, że pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, będzie wielkość interesującej nas szafki nocnej. Wszystko to oczywiście, z zachowaniem pewnych proporcji, gdyż tylko wtedy będzie mogła zapanować aranżacyjna równowaga wnętrza.

To, jakiej wielkości powinna być szafka nocna, jest w głównej mierze uzależnione od rozmiarów posiadanego przez nas łóżka. Eksperci rekomendują, aby stolik był równy lub delikatnie wyższy od łóżka. Wszystko z uwagi na to, iż to właśnie pozwoli mu być funkcjonalnym meblem, z którego łatwo będzie sięgać po różne przedmioty.

To oczywiste, że nocna szafka powinna być przede wszystkim praktyczna, natomiast nie można zapomnieć o jej względach estetycznych. Zarówno za mały, jak i za duży stolik może doprowadzić do pewnych dysproporcji aranżacyjnych, których musimy uniknąć. Z uwagi na to, zanim dokonamy zakupu, warto skorzystać z porady pracownika sklepu, lub po prostu obejrzeć łóżka z szafkami nocnymi w zestawie.

Jedna czy dwie szafki nocne?

W momencie, kiedy już uznamy, że temat wielkości i rozmiarów szafki nocnej jest załatwiony, należy zastanowić się nad tym, czy wystarczy nam jeden mebel. Chociaż może wydawać się, że jest to standardowe rozwiązanie okazuje się, że nie do końca. Otóż bardzo często spotkamy się z sypialniami, w których ustawione są dwie, wąskie szafki nocne po obydwu stronach łóżka. Pomysł ten ma swoje zalety, a to chociażby dodatkowa przestrzeż użytkowa, a także jeszcze więcej możliwości, pod względem aranżacji wnętrza.

Nie istnieje żadna zasada, która nakazywałaby, aby dwie szafki nocne w jednej sypialni, były identyczne z wyglądu. Tym samym, możemy pokusić się o ciekawe zestawienia, jak np. czarny z białym stolikiem, okrągły z kwadratowym, lub też różne formy uchwytów do mebli. Takie kontrastujące połączenia, bywają na swój sposób bardzo efektowne. Ciekawym rozwiązaniem, będzie także ustawienie wąskiej szafki nocnej oraz stolika.

Nim jednak postanowimy zaaranżować swoją sypialnię w nieco bardziej niestandardowy sposób, powinniśmy zwrócić uwagę na jej układ. Chociaż rozwiązanie z dwoma szafkami nocnymi może się nam podobać, przeszkodą może okazać się jednak niedostosowany metraż, kształt sypialni, a także położenie łóżka. Przykładem jest chociażby sytuacja, kiedy jest ono całkowicie dosunięte do ściany.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu