Jak dobrać twardość materaca do własnego ciała? O tym powinieneś wiedzieć przed zakupem

Czy wiesz, jak dobrać twardość materaca do ciała, aby spać wygodnie i zdrowo? Wybór najlepszego modelu może sprawić nieco trudności, a przecież od tego zależy jakość Twojego odpoczynku. Przeczytaj poniższe porady, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie nasuwają się podczas zakupu materaca idealnego.

Jak dobrać twardość materaca do własnego ciała? O tym powinieneś wiedzieć przed zakupem

Stopnie twardości materacy – skala

Na początku warto wyjaśnić, jakie znaczenie mają poszczególne symbole H1, H2, H3 i H4 w opisach materacy. Są to oznaczenia stopni twardości materaca, w których każda z cyfr symbolizuje inny poziom. Krótko mówiąc:

• H1 – to materac miękki, dla osób o wadze do 60 kg,
• H2 – to materac średnio miękki, dla osób o wadze do 80 kg,
• H3 – to materac średnio twardy, dla osób o wadze do 100 kg,
• H4 – to materac twardy, dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Jaka dobrać twardość materaca?

Jak zdążyłeś zauważyć, dobór materaca uzależniony jest głównie od wagi Twojego ciała. Wspomniane wyżej oznaczenia mogą być jedynie wskazówką podczas zakupu, ponieważ liczą się również osobiste preferencje. Niektórzy bowiem wolą spać na nieco miększej lub twardszej powierzchni, a w zależności od wagi – odczucia każdej osoby względem poszczególnych stopni twardości będą inne. Jak więc dobrać twardość materaca w sposób prawidłowy?

Najlepszym rozwiązaniem jest przetestowanie wybranych modeli w salonie stacjonarnym. Możliwość „przymierzenia” materaca do własnego ciała to okazja do zaobserwowania oraz wyczucia tego, czy nasz kręgosłup przyjmuje na nim odpowiednią pozycję. Warto również wykonać krótki test, który w tym pomoże. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Materac zbyt miękki

Podczas leżenia lub spania na zbyt miękkim materacu Twoje ciało zapada się w łóżku, a kręgosłup bardzo mocno wygina. Prowadzi to do jego deformacji oraz pojawienia się bólu pleców. Śpiąc na zbyt miękkim materacu, występuje problemu z ułożeniem się w wygodnej pozycji – każda zmiana wymaga wysiłku.

Materac zbyt twardy

Spanie na zbyt twardym materacu wpływa na pojawienie się napięcia mięśni pleców i karku oraz zaburzeń krążenia. Niewystarczająca elastyczność powierzchni ogranicza możliwość dopasowania się ciała do materaca. Sen na materacu o zbyt dużej twardości może prowadzić do pojawienia się np. drętwienia palców u nóg ze względu na podpieranie ciała jedynie w kilku miejscach.

Materac dobrze dobrany – czyli jaki?

Prawidłowo dobrany materac umożliwia optymalne podparcie kręgosłupa. Nie odczuwasz zapadania się ani zbyt dużego ucisku na swoje ciało. Twój kręgosłup może przyjąć swoje naturalne wygięcie w formie litery „S”, a wszystkie mięśnie swobodnie się odprężają.

Zobacz: Obalamy mity o akcesoriach do spania

Wykonaj test, aby przekonać się, który materac jest dla Ciebie odpowiedni

Podczas sprawdzania poszczególnych modeli materaca o różnych stopniach twardości, warto wykonać prosty test, dzięki któremu z łatwością dowiesz się, czy wybrany model jest bezpieczny dla Twojego kręgosłupa.

Leżąc na materacu w pozycji na wznak, spróbuj wsunąć otwartą dłoń pomiędzy materac a część lędźwiową Twojego ciała. Jeśli wsunąłeś ją bez problemu, oznacza to, że materac, na którym leżysz, jest zbyt twardy. Jeśli dłoń z trudem wsunęła się we wskazane miejsce – leżysz na zbyt miękkim modelu. Odpowiedni materac sprawi, że w momencie wsuwania poczujesz jedynie lekki opór – będzie to znak, że właśnie znalazłeś odpowiedni model.

Materac dla dwóch osób – co wybrać?

Kwestia wyboru najlepszego modelu nieco się komplikuje, jeśli szukamy materaca dla pary. W jaki sposób dobrać twardość materaca, z którego korzystać będą dwie osoby o różnej wadze? W takim przypadku najlepsze będzie jedno z dwóch rozwiązań:

• Zakup dwóch materaców o różnym stopniu twardości

Dwa mniejsze materace umożliwiają indywidualny dobór stopnia ich twardości w zależności od preferencji użytkownika. Wybierając je, musisz wziąć pod uwagę wymiary łóżka, tak, aby dwa materace swobodnie się w nim zmieściły. Ważny jest także zakup materacy o takiej samej wysokości. Dzięki temu miejsce ich styku nie będzie wyczuwalne oraz zapewni komfort snu dla każdej z osób.

• Zakup materaca o dwóch stopniach twardości

Materac dla niej i dla niego to opcja, która nie wymaga zakupu dwóch oddzielnych modeli. Jedna bryła materaca z dwoma różnymi stopniami twardości zapewnia komfort snu zarówno nieco cięższej, jak i lżejszej osobie. Połowa materaca zwykle posiada twardość H2, a druga część twardość H3. Poszczególne stopnie twardości każdej połowy materaca dwuosobowego są wyróżnione poprzez zastosowanie dwóch odmiennych kolorów wkładu.

Zobacz: 5 sygnałów, które powinny skłonić Cię do wymiany startego materaca na nowy

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu