Jak prawidłowo prać pokrowiec na materac?

Nie wiesz, jak dobrze prać pokrowiec na materac? Warto regularnie dbać o jego czystość, aby zapewnić sobie higieniczny i zdrowy sen. Przeczytaj kilka ważnych wskazówek, dzięki którym szybko i łatwo odświeżysz zdjęty ochraniacz.

Jak prawidłowo prać pokrowiec na materac?

Kiedy prać pokrowiec na materac?

Zalecana częstotliwość prania pokrowca na materac to 2-3 razy w roku. Minimum powinno więc być jego wyczyszczenie przynajmniej raz na pół roku. Osoby, które borykają się z alergiami, mogą prać ochraniacz częściej, np. raz na 3 miesiące. Dzięki temu skutecznie usuną gromadzące się w nim kurz oraz roztocza.

Pranie pokrowca na materac – jak zrobić to najlepiej?

Zanim rozpoczniesz cały proces czyszczenia, zapoznaj się z zaleceniami producenta. Pokrowiec na materac należy prać według informacji, które dostępne są na jego metce, ulotce dołączonej do materaca lub na stronie internetowej producenta. Najpopularniejszym sposobem prania materaca jest wyczyszczenie go w pralce, jednak niektóre z modeli mogą mieć inne wymagania, np. pranie na sucho.

Dlaczego jest to tak ważne? Każdy z pokrowców wykonany jest z różnych materiałów, posiada również określone właściwości, które wpływają na Twój sen. Nieodpowiednie pranie i czyszczenie może doprowadzić do uszkodzeń tkaniny, np. w postaci rozdarć czy zacieków. Skutkiem może być nie tylko utrata jego podstawowych właściwości, ale także zniekształcenie, które uniemożliwi jego ponowne wykorzystanie.

Zobacz: Jak prawidłowo czyścić materac?

Jak prać pokrowiec na materac krok po kroku?

Jeśli zapoznałeś się z instrukcją prania konkretnego modelu ochraniacza, wiesz już zapewne, czy możesz go prać w domowej pralce, czy może w profesjonalnej pralni chemicznej. Jeśli cały proces przeprowadzasz w domu, poznaj jego poszczególne kroki:

1. Zacznij od rozsunięcia zamka oraz zdjęcia go z materaca. Podczas tej czynności szczególnym ułatwieniem jest zamek na całej długości pokrowca. Dzięki temu łatwiej będzie nam go zdjąć z materaca.

2. Zanim włożysz ochraniacz do pralki, zapnij ponownie suwak i zawiń pokrowiec w rulon lub złóż w kostkę.

3. Włóż pokrowiec do pralki oraz ustaw odpowiedni program i temperaturę prania.

W jakiej temperaturze prać pokrowiec na materac?

Tu również warto sięgnąć do zaleceń producenta dotyczących konkretnego modelu ochraniacza. Najlepiej, aby ten umożliwiał pranie go w wysokiej temperaturze (powyżej 60 stopni), ponieważ właśnie wtedy najskuteczniej eliminujemy drobnoustroje z jego powierzchni. Im wyższa temperatura prania pokrowca, tym lepsze usuwanie zanieczyszczeń.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu