Jaki materac dla dziecka wybrać?

Dziecko spędza w łóżku zdecydowanie więcej czasu niż osoba dorosła. Należy pamiętać, że sen na niedopasowanym lub odkształconym materacu może w przyszłości spowodować pojawienie się wad postawy u malucha. Jaki materac będzie więc najlepszy dla Twojego dziecka?

Jaki materac dla dziecka wybrać?

Czym powinien charakteryzować się materac dla dziecka?

Materac dziecięcy powinien przede wszystkim zapewnić zdrowy wypoczynek oraz prawidłowy rozwój kręgosłupa u najmłodszych. Najlepszy materac dla dziecka posiada odpowiednie certyfikaty, które gwarantują jego bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany model posiada atest Oeko-Tex Standard lub inne certyfikaty potwierdzające jego higieniczność i wysoką jakość. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do materaca dla dorosłych, będzie on bardziej narażony na zalanie lub zabrudzenia.

Zobacz: 5 sygnałów, które powinny skłonić Cię do wymiany startego materaca na nowy

Jaki rodzaj materaca wybrać?

Najczęściej polecanym materacem do łóżeczka dziecięcego jest model piankowy lub lateksowy. Czym się różnią i jakie są ich właściwości?

Materac piankowy

Materace piankowe wykonane są zwykle z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Dzięki swoim właściwościom doskonale dopasowują się do kształtu ciała dziecka i pozwalają przyjmować wygodną pozycję podczas snu. Dodatkowo są sprężyste, dzięki czemu stanowią dla nich optymalne podparcie.

Materac lateksowy

Modele z lateksem naturalnym zapewniają stabilne podparcie dla kręgosłupa, a także dużą odporność na odkształcenia. Umożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza w czasie snu. Są także bardzo higieniczne, dlatego są szczególnie polecane alergikom.

Stopień twardości materaca – jaki jest najzdrowszy?

Twardość materaca warto dobrać do wagi dziecka. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór materaca o średniej twardości – tego rodzaju modele zalecane są osobom do 80 kg, dlatego sprawdzą się również dla dzieci w różnym wieku. Jeśli jednak mamy taką możliwość, warto odwiedzić salon i razem z maluchem przetestować materace o różnych stopniach twardości.

Jaki rozmiar materaca wybrać?

Optymalny rozmiar materaca dziecięcego to model o 20 cm dłuższy niż wzrost dziecka. Pamiętajmy, aby wraz z rozwojem malucha zapewnić mu odpowiednią ilość miejsca – im więcej przestrzeni, tym lepszy komfort snu.

Zobacz: Jaki materac dla alergika?

Pokrowiec – ochrona przed alergenami

Obecnie wiele dzieci zmaga się z różnego rodzaju alergiami i uczuleniami. Aby zapewnić zdrowy sen swojemu maluchowi – warto zadbać o pokrowiec na materac z właściwościami antyalergicznymi. Dzięki temu eliminujemy rozwój bakterii, roztoczy i grzybów oraz chronimy pociechę przed kontaktem z alergenami.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu