Jak wybrać kołdrę? Jakie wypełnienie będzie dla Ciebie najlepsze?

Na Twój spokojny sen składa się wiele czynników – począwszy od samego pomieszczenia i rozmieszczenia w nim mebli, po rodzaj łóżka, materaca, poduszki i kołdry. Dzisiaj skupimy się na ostatnim z elementów. Kołdry nie zmieniamy tak często, jak pościeli i zazwyczaj potrzebujemy dwóch modeli – jednego na lato i drugiego na zimę. Czym kierować się przy jej wyborze?

Jak wybrać kołdrę? Jakie wypełnienie będzie dla Ciebie najlepsze?

Pościel nie jest elementem sypialni, który jest zmieniany w sposób regularny – ma służyć kilka lat, dlatego warto dokonać świadomego zakupu. Dobra pościel to taka, pod którą nie jest ani za gorąco, ani za zimno, zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i nie uczula. Pamiętaj, że inne modele pościeli sprawdzą się w lecie, a inne w zimie, dlatego opisaliśmy wszystkie rodzaje kołder, żeby łatwiej było dokonać Ci wyboru.

Zobacz: Jak dobrać odpowiednią poduszkę?

Kołdra – jaki rozmiar?

Wielkość Twojego łóżka będzie determinować wielkość kołdry, najpopularniejsze rozmiary to 140x200cm, 160x200cm oraz 200×220 cm.

Kołdra – jakie wypełnienie?

Wypełnienie jest jednym z ważniejszych czynników determinujących wybór kołdry. Na rynku istnieje wiele opcji wypełnienia, dlatego każdy klient powinien wybrać takie, które w jak największym stopniu sprosta jego potrzebom i wymaganiom. Należy wziąć pod uwagę podatność użytkownika na alergeny, jeśli jest on uczulony, lepiej żeby postawił na syntetyczne, a nie puchowe wypełnienie.

Kołdry puchowe

Kołdry puchowe stanowią uniwersalne rozwiązanie, bowiem dzięki świetnej cyrkulacji można korzystać z nich zarówno w lecie, jak i w zimie. Całoroczność nie jest ich jedyną zaletą, można je pochwalić również za dobre odprowadzanie wilgoci i zapewnienie ciepła. Ponadto puch gęsi jest wypełnieniem niezwykłe wytrzymałym i sprężystym.

Kołdry z pierzem

Kołdry z pierza nadal uchodzą za najpopularniejsze. Są sprężyste, miękkie i bardzo dobrze odprowadzają wilgoć i ciepło z ludzkiego ciała, co zapewnia komfortową dla organizmu temperaturę. Jednak nie są one tak lekkie, jak puchowe i mogą uczulać.

Kołdry wełniane

Wypełnienia z owczej wełny są bardzo ciepłe i jednocześnie zapewniają optymalną przepuszczalność powietrza. Ponadto ten rodzaj pościeli proponuje się alergikom.

Zobacz: 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę kupując łóżko

Kołdry poliestrowe

Idealne dla alergików, lekkie i sprężyste kołdry poliestrowe stanowią bardzo dobrą izolację przed chłodem, dlatego poleca się je wszelkim zmarzluchom.

Kołdry silikonowe

Kołdry silikonowe powstały poprzez pokrycie poliestrowych włókien warstwą silikonu, dzięki czemu zachowały wszystkie właściwości kołder poliestrowych (są antyalergiczne), lekkość i dobrą cyrkulację powietrza, a dodatkowo zyskały jeszcze większą sprężystość i trwałość.

Jeśli wiesz już, jaki rozmiar i typ kołdry kupić, zwróć również uwagę na poszycie, najczęściej wykonane jest ono z bawełny. Do wyboru masz również mixy bawełny z poliestrem, które zapewniają dłuższą trwałość. Pamiętaj, że kołdrę kupuje się na lata, dlatego należy o nią dbać, czyli wietrzyć przynajmniej raz w miesiącu.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu