5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę kupując łóżko

Łóżko to nie tylko król sypialni, zaryzykujemy stwierdzeniem, że jest to najważniejszy mebel w domu, a tezę tę poprzemy faktem, że spędzamy w nim 1/3 swojego życia. Takie dane dyskwalifikują wszystkie inne elementy wyposażenia mieszkania. Jest to też wystarczający powód, by poświęcić znalezieniu łóżka dłuższą chwilę i wybrać takie, z którego będziemy zadowoleni nie tylko teraz, ale i za kilka lat.

5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę kupując łóżko

Lokalizacja

Jeszcze zanim kupisz łóżko, musisz wiedzieć, gdzie je postawić. Tak, wiemy, że w sypialni, ale dokładnie w którym miejscu? Jeśli nie ogranicza Cię metraż, nie stawiaj łóżka pod oknem lub blisko przy kaloryferze, ponieważ takie umiejscowienie może powodować problemy z zaśnięciem. Sypialnia powinna być miejscem, które jednoznacznie kojarzy się ze snem, dlatego nie powinno znaleźć się w niej biurko ze stertą przypominających o pracy dokumentach. Pamiętaj także o zasłonach lub roletach, które przydadzą Ci się, gdy będziesz chciał się wyspać.

Wymiary

Wymiary łóżka to najważniejszy parament, na który powinieneś zwrócić uwagę. Najpopularniejsza długość to 200 cm. Jeśli chodzi o szerokość, tutaj klient ma o wiele większy wybór. Pojedyncze łóżka liczą około 90 cm, natomiast dla dwóch osób można dostać je w wersjach 140, 160, 180 i 200 cm. Teraz wysokość, musi być ona dobrana do Twojego wzrostu i preferencji. Osoby niskie raczej nie będą potrzebować bardzo wysokiego łóżka, a wysokim trudność może sprawiać wstawanie z tego niemal położonego na podłodze. Pamiętaj również o zachowaniu miejsca wokół posłania, które będzie niezbędne do komfortowej komunikacji.

Zobacz: JOd suszonych liści i siana do pianki lateksowej. Poznaj ciekawą historię materaca

Rama

Choć najważniejszą cechą łóżka jest wygoda, nie ulega wątpliwości, że musi także podobać się właścicielom i spełniać funkcje praktyczne. Niestety często są one pomijane przy zakupie, dlatego już teraz pomyśl o ramie. Na rynku przeważają te tapicerowane i drewniane. Drewniane idealnie odnajdą się w minimalistycznych i nawiązujących do natury wnętrzach. Są także łatwe w utrzymaniu czystości, bowiem łatwo usunąć z nich kurz (jest to istotna informacja z punktu widzenia alergików). Łóżka tapicerowane produkowane są w wielu wersjach zarówno kolorystycznych jak i ozdobnych (pikowanie, przeszycia, guziki). Wybierać można również w ich materiałach (aksamit, skóra, alcantara itd.). Przy czym należy pamiętać o tym, że tapicerka wymaga mycia. W sprzedaży znajdziecie również ramy ze sklejek, są one równie praktyczne jak te drewniane.

Zobacz: Jak prawidłowo czyścić materac?

Konstrukcja

Poszczególne modele łóżek różnią się konstrukcją. Mogą stać na nóżkach lub posiadać skrzynię z szufladami czy przestrzeń w środku. Które wybrać? Najważniejszą rolę odgrywają tutaj Twoje potrzeby. Masz dodatkową pościel, którą chcesz schować we wnętrzu łóżka? Wybierz model z możliwością przechowywania. Jeśli dysponujesz wystarczającą przestrzenią w domu, swobodnie możesz postawić na model na nóżkach.

Wystrój sypialni

Nie ulega wątpliwości, że model łóżka musi korespondować z wystrojem wnętrz, dlatego widząc egzemplarz, który wydaje Ci się najpiękniejszy na świecie, wyobraź sobie go w swojej sypialni. Pasuje do niej?

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu