Od suszonych liści i siana do pianki lateksowej. Poznaj ciekawą historię materaca Historia materaca

Niedługo trzeba było czekać na to, by nasz praprzodek doszedł do wniosku, że noce są o wiele bardziej komfortowe, gdy pod plecami położony jest miękki materiał, a nawet jakikolwiek materiał. Powstanie pierwszego prototypu materaca datuje się na 77 tysięcy lat p.n.e., co było niemałym zaskoczeniem dla naukowców, gdy w 2011 roku w jaskini w RPA odkryli coś, co przypomniało podłoże do spania. Jak wyglądało? Mowa o warstwach roślin insektobójczych zajmujących powierzchnię ok. 2 metrów kwadratowych. Taki „wsad” bynajmniej nie był przypadkowy, podobnie jak wielkość pradawnego materaca, na którym spała cała rodzina.

Od suszonych liści i siana do pianki lateksowej. Poznaj ciekawą historię materaca Historia materaca

Od tego musiało się zacząć. W neolicie materace występowały już w innej formie. Składały się z warstw różnych materiałów jak liście, sucha trawa, zwierzęca sierść i narzucona na nie skóra. Jednak dążenie do własnego komfortu było zakorzenione w człowieku od zarania dziejów, dlatego co bardziej kreatywni ustawiali pradawne materace na podwyższeniu, co pomagało odizolować się od wilgoci, a nieraz i ochronić przed zwierzętami.

Zobacz: Jak prawidłowo czyścić materac?

I tak człowiek spał do IV wieku p.n.e., kiedy to powstały pierwsze łóżka wodne, które należy zawdzięczać Persom. Miały one postać koziej skóry wypełnionej wodą. W ciągu dnia nagrzewały się na słońcu, by w nocy oddać ciepło użytkownikom. Jak nietrudno się domyślić, na taki komfort mogli sobie pozwolić nie wszyscy. Jednak do dzisiaj nie wiadomo, czy były one przeznaczone dla zamożnych czy dla chorych.

Kolejne wcielenie materaca przybrało postać stosu z gałęzi palmowych i był on dostępny w zasadzie dla każdej klasy społecznej. Wydaje się, że przełom nastąpił w starożytnym Rzymie, kiedy materac przyjął postać znaną nam do dzisiaj, czyli materiału z wypełnieniem. To wówczas stanowiło siano, wełna lub trzcina. Osoby zamożniejsze mogły pozwolić sobie na pióra.

Zobacz: Jaki materac dla alergika?

W XV wieku produkcja materaców ruszyła na szeroką skalę, jednak sama ich postać nie zmieniła się za bardzo. Materiał je wypełniający zależał od statusu społecznego właściciela. Biedniejsi wykorzystywali pióra, bogaci puch. W kolejnych stuleciach materace doczekały się drewnianej ramy, możemy zatem mówić o powstaniu łóżka. W XVIII wieku dostały całkiem nowe wypełnienie, którym była bawełna. Na materiale pojawiło się natomiast pikowanie. W kolejnym stuleciu powstał pierwszy materac sprężynowy, a w 1926 firma Dunlop wypuściła pierwszy tego typu produkt wykonany z lateksu. Wystarczyło poczekać kilkadziesiąt lat, by naukowcy z NASA wynaleźli piankę termoelastyczną (VISCO), która miała gwarantować wygodę astronautom. Jednak jej właściwości zostały docenione także przez producentów materacy dla osób wykonujących bardziej przyziemną pracę.

Dzisiaj można wybierać w wielkości, twardości i rodzajach wypełnienia materacy, a podjęcie decyzji determinowane jest poprzez indywidualne potrzeby użytkownika.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu