Jakie są rodzaje sprężyn w materacach — co wpływa na wygodny sen?

Dobry sen to podstawa regeneracji. Zadbaj o to, by było Ci wygodnie — pomoże w tym dobry materac.  Zanim go kupisz dowiedz się z czego jest zbudowany i czym poszczególne materace różnią się od siebie. Wszystko Ci wyjaśnimy!

Jakie są rodzaje sprężyn w materacach — co wpływa na wygodny sen?

Zalety materaców — dlaczego komfort snu jest ważny?

Nowoczesne materace to nieodłączny element każdej sypialni, a sklepy meblowe mają wiele modeli w swojej ofercie. Liczą się nie tylko wymiary i twardość materaca, ale też to co kryje się pod jego powierzchnią. Dzięki temu Twoje ciało zachowa bezpieczną i wygodną pozycję podczas snu. Dobry materac sprawi, że nie dowiesz się zbyt szybko, co to znaczy bolący kręgosłup.

Na rynku można spotkać m.in. materace lateksowe i piankowe, ale dziś weźmiemy pod lupę materace sprężynowe, które różnią się rodzajem sprężyn.

Rodzaje sprężyn — bo liczy się wnętrze

Kładąc się na materac, pewnie nie zwracasz uwagi na to, co jest pod spodem. Gdybyś jednak zajrzał do środka, zobaczyłbyś sprężyny. Tych z kolei jest kilka rodzajów: sprężyny bonellowe, kieszeniowe i multipocket. To właśnie one są najważniejsze bo tworzą szkielet materaca, wpływają na jego sprężystość a tym samym komfort snu.

Materace sprężynowe dopasowują się do Twojej sylwetki i sprawiają, że czujesz przyjemny chłód podczas zasypiania. Te zalety wynikają z ich budowy — są zrobione z hartowanego drutu, a rozmieszczenie elementów w materacu ułatwia swobodny przepływ powietrza.

Istnieją  różne rodzaje materacy sprężynowych — sprawdź, który z nich będzie najlepszy dla Ciebie.

Sprężyny typu bonell

Jeszcze kilka lat temu dużą popularnością cieszyły się materace sprężynowe bonellowe, ale aktualnie są wypierane przez nowocześniejsze modele, które lepiej dopasowują się do kształtu ciała. Ich zaletą jest niska cena, więc jeśli zależy Ci na oszczędnościach, materace ze sprężynami typu bonell świetnie się sprawdzą. Wykorzystuje się je też w fotelach czy kanapach, dlatego jeśli jesteś młodą osobą, która chce po kosztach urozmaicić kącik do zapraszania znajomych, śmiało sięgaj po meble ze sprężynami bonellowymi. 

Sprężyny kieszeniowe (pocketowe) – dlaczego warto kupić materac kieszeniowy

Materace, w których znajdziesz sprężyny kieszeniowe, są nowocześniejsze i bardziej popularne niż te ze sprężynami bonellowymi. Mają spiralny kształt i znajdują się w kieszeniach. Dzięki temu łóżko z takim materacem nie skrzypi, więc możesz spać spokojnie. Materace sprężynowe kieszeniowe dostosują się do Twojej sylwetki, a gdy już opuścisz łóżko, szybko wrócą do pierwotnego kształtu.

Sprężyny multipocket

Jeśli masz problemy z kręgosłupem, zwróć uwagę na materace multipocket, które są polecane przez ortopedów. Występujące w nich sprężyny są mniejsze niż kieszonkowe, a ponadto jest ich więcej niż w tradycyjnych materacach pocketowych. Sprężyny dzielą materac na kilka stref, dzięki czemu perfekcyjnie dopasowują się do kształtu ciała.

Jaki materac sprężynowy wybrać?

Szeroka oferta materacy sprężynowych sprawia, że wybór materaca jest niemałym wyzwaniem. Odpowiedź na pytanie jaki materac do spania sprawdzi się w Twoim przypadku, wcale nie jest oczywista. Jednak postaramy się trochę Ci podpowiedzieć.

Jeśli zależy Ci na niskiej cenie i nie martwisz się o kręgosłup, możesz postawić na zwykły materac bonellowy. Cenisz wygodę i chcesz materac na lata? Polecamy nowoczesne materace kieszeniowe. Jeżeli zależy Ci na zaopiekowanym kręgosłupie, lepiej sprawdzą się większe ilości sprężyn, czyli materace multipocket.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu