Co może wskazywać, że potrzebujesz nowego materaca?

Coraz ciężej Ci zasnąć? Leżysz już parę minut, a może i godzin… a sen nie przychodzi? Wszystko wskazuje na to, że najwyższa pora na nowy materac.

Co może wskazywać, że potrzebujesz nowego materaca?

Podstawowa funkcja materaca

Od wygody snu zależy to, w jakich warunkach kładziemy się do odpoczynku. Odpowiednio dobrany materac zapewnia komfort i umożliwia lepszy sen. Na rynku istnieje wiele różnych modeli z funkcjami dopasowanymi do użytkowników. Są to chociażby materace piankowe, kieszeniowe, czy też lateksowe. W zależności od modelu będzie się zmieniała powierzchnia, a wraz z tym dopasowanie do ciała. W materacach piankowych wykorzystano tak zwaną powierzchnię „leniwą”, czyli dopasowującą się do osoby leżącej. W kieszeniowych główną cechą jest ortopedyczne podparcie, zagwarantowane poprzez użycie sprężyn. Lateksowe są polecane osobom chorym i leżącym, dzięki nieruchomej powierzchni, reagującej tylko na ciężar leżącego. Jenak z upływem lat wszelkie funkcje materaca tracą swoje właściwości i staje się niewygodną powierzchnią, na której coraz ciężej o spokojny sen.

Plecy nie powinny boleć

Nie zapominajmy o podstawowej funkcji, jaką powinien spełniać materac, czyli odpowiednie podtrzymywanie kręgosłupa i właściwe ułożenie całego ciała. Wszelkie uszkodzenia materaca, takie jak: połamane sprężyny, porozrywane piany, a także uszkodzenia wewnętrzne. Mogą być one powodem, przez który Twój organizm nie odpoczywa w odpowiedni sposób. Jeżeli po każdej nocy odczuwasz dyskomfort i ogólne zmęczenie, masz obolały kark, mięśnie i stawy – są to bardzo jasne przesłanki, że pora na nowy materac. Kiedy na powierzchni materaca znajduję się „puste miejsca” jest to dowód na, że Twój egzemplarz jest już zużyty.

Materac musi pasować do sylwetki

Przy wyborze nowego materaca warto wziąć pod uwagę parametry osoby śpiącej. Wzrost, waga oraz kształt sylwetki są wyznacznikiem, pod którego kątem należy zacząć poszukiwanie nowego. Dopasowanie odpowiedniej wysokości, szerokości oraz prawidłowej twardości materaca, będzie miało swoje przełożenie na jakość snu.

Wymiana materaca wyjdzie Ci na zdrowie

Materace ze względu na swoją podatność do rozwoju roztoczy i bakterii, mają ograniczony czas użytkowania. Statystycznie, powinno się go wymieniać co siedem lat. Ryzykowną sprawą jest korzystanie z materaca po innej osobie. W takim wypadku, narażamy się na przeniesienie bakterii osoby poprzednio użytkującej materac, na nas. Podczas snu, każdy zostawia swoje ślady na łóżku. Włosy, pot, łupież, martwy naskórek, płyny ustrojowe oraz wszelkiego rodzaju baterie, które sprzyjają namnażaniu się roztoczy, a nawet pluskiew.

Ważny jest stan zewnętrzny materaca. Wszelkie uszkodzenia i przetarcia ułatwiają przedostawanie się do jego wnętrza kurzu, wilgoci i brudu. Skutkuje to rozwojem szkodliwych dla człowieka drobnoustrojów, alergii oraz uczuleń. Może powodować katar i nawracający kaszel. Zabezpieczenie go przed zarudzeniami i możliwość wyprania w razie potrzeby, znacznie zwiększa jego żywotność.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu