Materac zamiast łóżka – czy to dobry pomysł?

Zastępowanie klasycznego łóżka samym materacem, to ostatnimi czasy dość często stosowane rozwiązanie. Zwykle decydujemy się na to, kiedy nie mamy zbyt wiele miejsca, aby umieścić w pokoju odpowiednio duże łóżko. Z drugiej strony, niektórzy stosują ten zabieg również wtedy, kiedy zależy im na prostocie i minimalizmie wnętrza. Czy to, aby na pewno dobry pomysł?

Materac zamiast łóżka – czy to dobry pomysł?

Samotnie ułożony materac na podłodze to coś, co może kojarzyć się nam z sypialnią w stylu japońskim, natomiast w Polsce także często, spotkamy się z takim rozwiązaniem. Jakie w ogóle jest źródło tej mody, a także czy jest to dobrą alternatywą dla klasycznego łóżka?

Odpowiednie miejsce do spania

Należy zacząć od tego, że wybór miejsca do spania, ma bezpośredni wpływ na jakość naszego snu, a w konsekwencji też na nasze samopoczucie. Niezależnie, czy jest to materac na ziemi, czy też łóżko, powinno być to miejsce, które nadaje się do spania. W wypadku drzemki na kanapie, a tym bardziej na fotelu, często pojawi się ból pleców oraz uczucie niewyspania. Prawidłowa higiena snu, zostanie zatem zachowana jedynie wtedy, kiedy wybierzemy odpowiednie miejsce odpoczynku.

Na etapie wyboru miejsca dla łóżka lub materaca, na początku warto wziąć pod uwagę odległość od okna, a także kąt padania promieni słonecznych. To szczególnie istotne, w wypadku wschodu słońca. W większości przypadków, raczej nie lubimy sytuacji, kiedy mocne słońce budzi nas już samym rankiem. Powinniśmy ustawić łóżko bądź materac w taki sposób, aby słońce nie było w stanie zakłócić naszego snu. Jeśli pozwalają nam na to metraż i aranżacja wnętrza, postarajmy się ustawić nasze łóżko lub materac tak, aby był do niego dostęp z każdej strony. Dokładniej mówiąc, aby nie było ono przesunięte do jakiejkolwiek ściany.

Czy to możliwe, że sam materac nam wystarczy?

Chociaż wielu może wydawać się zupełnie inaczej, to prawda – spanie na samym materacu jest możliwym rozwiązaniem. To w końcu ten element, w głównej mierze warunkuje komfort naszego snu, a łóżku jest po części tylko uzupełnieniem, pełniąc też funkcję ozdobną. Kluczem jest zatem to, aby zainwestować w wysokiej jakości, a także dostosowany do naszych potrzeb materac, przy czym łóżko, zostanie jego estetyczną oprawą.

Materac zamiast łóżka – zalety

Kiedy wciąż brakuje argumentów, które przekonają nas do tego, że sam materac może w zupełności wystarczyć, powinniśmy zapoznać się z zaletami, które przemawiają właśnie za tym rozwiązaniem.

– Materac samotnie ustawiony na podłodze, będzie pasował do każdego wnętrza. Niektórzy umieszczają go również na specjalnym podeście, a to np. z drewnianych palet.

– Wybierając wariant bez łóżka, uda się nam zaoszczędzić sporo przestrzeni.

– Prawidłowo dobrany materac jest gwarantem naszego komfortu podczas snu, dlatego rezygnując z łóżka, znacznie więcej pieniędzy możemy zainwestować w wysokiej klasy materac.

Materac zamiast łóżka – wady

O czym nie można zapomnieć, także w wypadku tego rozwiązania istnieję pewne wady, które powinniśmy wziąć pod uwagę:

– Jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy materaca, istnieje ryzyko, że na bokach prześcieradła będzie zbierał się kurz.

– W wypadku braku stelaża, materac będzie się niestety przesuwał po podłodze i ciągle zmieniał swoje miejsce.

– Jeśli wybierzemy nieodpowiedni materac do spania na podłodze, ten nie będzie posiadał wymaganej wentylacji. Tym samym, będzie to skutkowało pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu, a nawet pleśni.

Dla sporej części osób, rezygnacja ze spania na klasycznym łóżku jest czymś nie do pomyślenia. Czasami to przyzwyczajenie, a niekiedy też złe skojarzenia. Jeżeli jednak jesteśmy ciekawi tego rozwiązania, z pewnością warto je wypróbować. Będąc na etapie urządzania domu lub mieszkania, zacznijmy od przetestowania samego materaca – jeśli ten wariant się nie sprawdzi, zawsze możemy dokupić łóżko.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu