Jaki pokrowiec na materac wybrać?

Pokrowiec na materac zabezpiecza go przed zabrudzeniami, kurzem i bakteriami. W zależności od tego, z jakich materiałów został wykonany, pełni również dodatkowe funkcje, które chronią nie tylko Twój materac, ale i organizm. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

Jaki pokrowiec na materac wybrać?

1. Łatwe zdejmowanie materaca

Pokrowiec na materac powinien mieć zamek błyskawiczny, który umożliwi jego zdejmowanie i pielęgnację. Wygodne ściąganie ochraniacza ułatwia utrzymanie go w czystości. Zwróć uwagę, na ilu krawędziach pokrowca zastosowano zamek. Im ich więcej, tym łatwiej będzie Ci go zdejmować i ponownie zakładać.

2. Materiał, z którego został wykonany

Pokrowce na materac są najczęściej wykonywane z poliestru, poliamidu, bawełny, tencelu, wiskozy, a także włókna bambusowego. Użyte materiały oraz ich proporcje wpływają na właściwości, jakie posiada ochraniacz. Zwykle pokrowce są tworzone z mieszaniny włókien naturalnych i sztucznych, dzięki czemu gwarantują bezpieczny i komfortowy sen.

Zobacz: Obalamy mity o akcesoriach do spania

Pokrowce oddychające

Oddychający pokrowiec na materac zapewnia odpowiednią wentylację powietrza na całej jego powierzchni. Najlepszym wyborem jest model wykonany w większości z włókien naturalnych, np. bawełny lub tencelu. Dzięki temu szybko odprowadza on wilgoć oraz nadmiar ciepła podczas snu. Wśród tego rodzaju pokrowców możemy wymienić np. model Cotton lub Jedwab.

Pokrowce termoregulujące

Ochraniacz posiadający właściwości termoregulacji sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. Regulowanie temperatury (chłodzenie latem, ogrzanie zimą) zwiększa komfort snu, zapobiega gromadzeniu się bakterii oraz wilgoci w materacu. Polecane modele to m.in. pokrowiec Silver active,Tencel i Outlast.

Pokrowce antyalergiczne i antybakteryjne

Pokrowce na materac dla alergików posiadają dodatkowe substancje, np. w postaci jonów srebra, które działają antybakteryjnie i antystatycznie. Ograniczenie rozwoju bakterii oraz roztoczy poprawia jakość snu osobom, które borykają się z różnego rodzaju alergiami. Zahamowanie powstawania drobnoustrojów gwarantują np. pokrowce Silver Active, Amicor lub Silver_lux.

Zobacz: Jaki materac dla alergika?

3. Rozmiar pokrowca na materac

Kupując lub wymieniając stary ochraniacz, należy pamiętać, aby dopasować jego rozmiar do wymiarów posiadanego materaca. Przed wyborem zmierz lub sprawdź jego rozmiar, aby nie narazić się na zakup zbyt dużego lub małego pokrowca, który nie spełni swojej funkcji. W sklepach najczęściej można spotkać pokrowce na materac o wymiarach 90×200 cm, 120×200 cm, 140×200 cm, a także większe 160×200 cm, 180×200 cm, 200×200 cm.

Kupujesz materac i używasz go przez długie lata

Bez zmartwień czy wybierzesz właściwy materac

Nie musisz organizować transportu